Lidošana ar dronu virs publiskajām pludmalēm Latvijā
Lidošana ar dronu virs publiskajām pludmalēm Latvijā ir saistīta ar vairākiem juridiskiem un drošības aspektiem, kas jāņem vērā, lai nodrošinātu atbilstību spēkā esošajiem normatīvajiem aktiem un garantētu visu iesaistīto personu drošību.
Lidojumi ar droniem virs publiskajām pludmalēm Latvijā peldēšanas sezonā ir saistīti ar vairākiem būtiskiem noteikumiem un ierobežojumiem, kas jāievēro, lai nodrošinātu drošību un atbilstību likumam.
1. Lidojumu ierobežojumi publiskajās pludmalēs
Saskaņā ar Latvijas normatīvajiem aktiem, lidojumi virs cilvēku pulcēšanās vietām, tostarp publiskajām pludmalēm peldēšanas sezonā, ir ierobežoti. Dronu pilotiem jāievēro vismaz 150 metru attālums no dzīvojamām, tirdzniecības, rūpniecības vai atpūtas teritorijām.
2. Vietējie noteikumi un ierobežojumi
Papildus valsts mēroga noteikumiem, pašvaldības var noteikt papildu ierobežojumus. Piemēram, Jūrmalas pašvaldība ir noteikusi, ka centrālajās pilsētas pludmalēs, peldvietās un kāpu zonās ir aizliegts izmantot radio vadāmās ierīces, tostarp dronus. Šādi ierobežojumi tiek ieviesti, lai aizsargātu apmeklētāju privātumu un nodrošinātu drošību.
3. Dabas aizsardzības teritorijas
Daudzas pludmales Latvijā atrodas dabas aizsardzības teritorijās, kurās dronu lidojumi var būt ierobežoti vai aizliegti, lai aizsargātu vietējo faunu un floru. Piemēram, lidojumi dabas rezervātos un nacionālajos parkos var būt ierobežoti, lai nepieļautu traucējumus savvaļas dzīvniekiem.
4. Lidojumu saskaņošana un atļaujas
Ja plānots veikt lidojumu zonā, kur noteikti ierobežojumi, nepieciešams saņemt atļauju no Civilās aviācijas aģentūras (CAA). No 2025. gada 1. janvāra lidojumu pieteikšana un saskaņošana notiek CAA bezpilota gaisa kuģu informācijas sistēmā (BGKIS).
5. Sodi par noteikumu pārkāpumiem
Noteikumu pārkāpšana var novest pie administratīviem sodiem, tostarp naudassodiem, un smagākos gadījumos – pie kriminālatbildības. Piemēram, lidojumi bez reģistrācijas un sertifikāta, lidojumi aizliegtās zonās vai privātuma pārkāpumi var rezultēties ar naudassodiem līdz 2000 EUR vai pat kriminālatbildību.
6. Distances ievērošana no neiesaistītām personām
Saskaņā ar ES Regulu 2019/947, kas tieši piemērojama arī Latvijā, lidojot atvērtajā kategorijā (Open Category), operatoram ir pienākums nodrošināt, ka:
Dronam nav atļauts lidot virs cilvēkiem, kas nav tieši iesaistīti lidojumā, izņemot atsevišķus izņēmumus apakškategorijā A1.
Visos citos gadījumos jāievēro minimālā horizontālā distance vismaz 30 metri no neiesaistītām personām, un dažos gadījumos – vismaz 5 metru distance, ja dronam ir zema trieciena enerģija un darbībā esoša lidojuma režīma ierobežošana (low-speed mode).
Ja netiek garantēta šī distance, lidojums ir jāveic ārpus publiskām teritorijām vai ar iepriekšēju zonas saskaņojumu CAA sistēmā.
Publiskajās pludmalēs šīs distances bieži nav iespējams ievērot, tāpēc lidojumi tur peldsezonā bieži nav atļauti atvērtajā kategorijā, ja vien nav veikta iepriekšēja saskaņošana “specifiskajā kategorijā”.
Secinājums
Lidojumi ar dronu virs publiskajām pludmalēm peldēšanas sezonā prasa rūpīgu plānošanu un atbilstību visiem normatīvajiem aktiem. Pirms lidojuma veikšanas ir svarīgi iepazīties ar aktuālajiem noteikumiem, nepieciešamības gadījumā saņemt atļaujas un ievērot drošības prasības, lai nodrošinātu gan savu, gan apkārtējo cilvēku drošību.