Kas ir ND filtri un vai tev tie ir vajadzīgi?
Lidojot ar dronu saulainā laikā, vari ātri pamanīt, ka kadri izskatās pārāk izgaismoti, ar cietām ēnām vai nedabisku kustību. Lai no tā izvairītos, profesionāli piloti un filmu veidotāji izmanto neitrālās blīvuma filtrus – pazīstamus kā ND filtri.
Šajā bloga ierakstā skaidrošu, kas ir ND filtri, kā tie darbojas, kādos apstākļos tos izmantot un vai tie vispār ir nepieciešami tavā aprīkojumā – it īpaši, ja esi tikai sācis.
Kas ir ND filtrs?
ND filtrs (Neutral Density) ir optisks filtrs, ko uzliek uz drona kameras objektīva, lai samazina ienākošās gaismas daudzumu, nemainot krāsu balansu vai asumu. Tāpat kā saulesbrilles cilvēka acīm – tas “nomierina” pārmērīgi spilgtu gaismu, kas citādi sabojātu kadra kvalitāti.
Filtri tiek marķēti ar apzīmējumiem: ND4, ND8, ND16, ND32, ND64 u.c., kur lielāks skaitlis nozīmē spēcīgāku gaismas samazināšanu.
Ko ND filtrs uzlabo praksē?
1. Stabilāka ekspozīcija:
Spilgtā saulē ND filtrs ļauj izmantot lēnāku aizvara ātrumu, saglabājot līdzsvarotu ekspozīciju bez izdegumiem.
2. Dabiska kustība (motion blur):
Kino pasaulē tiek izmantots princips “aizvara ātrums = 1/(2x kadru skaits sekundē)”.
Piemēram, ja filmē 25fps – ideālais aizvara ātrums būtu 1/50 sekunde. ND filtrs ļauj to sasniegt pat spilgtā dienas gaismā.
3. Kinofilmas sajūta:
Video, kas uzņemts ar pareizu aizvara ātrumu, izskatās vienmērīgs, plūstošs un “dabisks cilvēka acij”. Bez ND filtriem – kustība izskatās “pārāk asi” vai saraustīti.
4. Kontrole pāri automātikai:
Daudzi dronu operatori filmē automātiskajā režīmā. ND filtri ļauj pārņemt daļu kontroles un uzlabot rezultātu.
Kad ND filtrs nav vajadzīgs?
ND filtrs nav vajadzīgs vājā apgaismojumā, mākoņainās dienās vai naktī – tas vienkārši padarīs attēlu tumšu. Arī iesācējiem, kas vēl nav apguvuši video iestatījumus (ISO, shutter speed, white balance), ND filtri var radīt vairāk jautājumu nekā ieguvumu.
Vai ND filtri ir nepieciešami iesācējam?
Godīgi – nē, ne uzreiz.
Ja tikai mācies lidot un filmēt, daudz svarīgāk ir saprast pamatus: kā noturēt kompozīciju, kā plānot gaismas virzienu un kā kontrolēt dronu. ND filtrs būs nākamais solis, kad jutīsies gatavs uzlabot attēla tehnisko kvalitāti.
Tomēr, ja:
-
Filmē saulainās dienās
-
Pārslēdzies uz manuālajiem iestatījumiem
-
Gribi video ar kino sajūtu
...tad ND filtrs būs viens no būtiskākajiem papildinājumiem tavā aprīkojumā.
Kā izvēlēties ND filtrus?
-
DJI droniem (Mini 4 Pro, Air 3S, Mavic 3 Pro u.c.) ražotājs piedāvā oficiālos ND filtru komplektus – tie ir pielāgoti konkrētam objektīvam un sensoram.
-
ND filtri bieži nāk komplektos (ND8/16/32), kas paredzēti dažādiem apgaismojuma līmeņiem.
-
Izmanto ND16 spilgtai dienai, ND8 – mākoņainam laikam, ND32 – ļoti intensīvai saulei (piemēram, jūrmalā vai kalnos).
Secinājums
ND filtrs nav brīnumlīdzeklis, bet tas ir būtisks instruments kvalitatīvai filmēšanai spilgtā dienasgaismā. Ja esi gatavs pacelt savus video vizuāli jaunā līmenī – ir pienācis laiks pievērst uzmanību šiem mazajiem, bet ietekmīgajiem optiskajiem papildinājumiem.